Yield Farming Nedir? Nasıl Yapılır?

0 10

Kripto paralarla gelir elde etmek için kullanılan farklı yöntemler vardır. Yield farming de bunlardan biridir ve oldukça etkili sonuçlar verir. Özellikle doğru stratejilerin kullanılması durumunda pasif gelir oluşturmada beklentileri fazlasıyla karşılar. Peki, Yield farming nedir? Nasıl yapılır?

Yield Farming Nedir?

Yield farming; kripto paranız üzerinden gelir elde etmenize imkan veren bir yöntemdir. Burada kullanılan yöntemi bankadaki vadeli hesaplara benzetmek yanlış olmaz. Paranızı vadeli hesabınıza yatırarak faiz getirisi elde ettiğiniz gibi, Yield farming ile de benzer şekilde kazanç elde edebilirsiniz. Ancak yapılan işlem vadeli hesaba para yatırma kadar kolay değil.

Buradaki işlemlerin temelinde, akıllı sözleşmeler sayesinde farklı kişilere borç vermenizdir. Bir anlamda sistem sizi likidite kaynağına çevirir. Siz de bu kaynaklık sürecinde gelir elde edersiniz. Ancak borç verme sürecinde farklı stratejiler kullanmanız çok önemlidir. Herkesin bilmediği ve etkililiği kanıtlanan stratejiler, tahmin ettiğinizden daha fazla gelir elde etmenizi sağlar. Burada kullanılan stratejilerin gizli kalması önemlidir. Nihayetinde yaygın olan her yöntemin değerini kaybedeceği unutulmamalıdır.

Yield Farming Nasıl Çalışır?

Buradaki sistemin temelinde akıllı sözleşmelerle borç verilmesi bulunur. Sahip olunan kripto paralar, kripto para sağlayıcısının havuzuna eklenir ve buradan farklı kullanıcılara borç verilir. Ancak bu süreç, havuz tarafından sağlanır. Yani sizin borç verecek kişi bulmanıza gerek olmaz. Havuzda eklenen paralar, kilitlenir ve belli bir süre almanız engellenir. İşte bu süreçte kazanç elde edersiniz. Elde ettiğiniz kazançları da yine havuza kilitleyebilirsiniz. Havuzda kalma süresi arttıkça, kazanılan miktar da aynı şekilde artar.

Dışarıdan bakıldığında oldukça mantıklı bir yöntem gibi görünüyor. Ancak Yield farming, kendi içinde farklı risk unsurlarına sahip. Kilitlemiş olduğunuz coin, sert bir düşüşe geçerse, kilitlediğiniz için kesinlikle müdahale edemezsiniz. Bu durum, normale göre ciddi zarara girmenize neden olabilir. Bundan başka da farklı riskler var.

Yield farming hakkında bilinmesi gereken genel bilgiler bu şekilde. Ancak sistem oldukça karmaşıktır ve tam bilgi sahibi olmadan girilmemelidir. Karmaşık stratejilerle ciddi gelirlerin elde edilmesi mümkün olsa da, riskleri olduğu unutulmamalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.