NFT Nedir? Ne İşe Yarar?

0 9

Kripto paraların arkasındaki teknoloji, farklı alanları da etkiliyor. Bu alanlardan birisi de dijital sanat eserleri olarak dikkat çekiyor. Bunların satışında kullanılan NFT ifadesinin ise ne anlama geldiği fazlasıyla merak ediliyor. Yazımızın devamında NFT nedir sorusunun cevabını detaylı olarak bulabilirsiniz.

NFT Nedir?

NFT; Non Fungible Tokens (takas edilemeyen jetonlar) ifadesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Bilindiği gibi dijital ortamda oluşturulan dosyalar, bilgisayarlar sayesinde anında kopyalanabiliyor ve farklı alanlarda kullanılıyor. Ancak blockchain teknolojisinin gelişmesi ile birlikte bu dosyaların orijinalleri artık sertifikalanabiliyor. Böylece hangi dosyanın orijinal olduğu ve orijinal dosyanın kimde bulunduğu rahatlıkla tespit ediliyor.

NFT, dijital bir varlığın sertifikalandırılması olarak ifade edilir. Böylece ilgili ürünün orijinal olduğu belgelenir ve bunun satışı yapılır. Örneğin; dijital bir ürünün ilk sahibi onu istediği rakamdan satabilir. Satışın ardından kişi, sonraki satışlardan da pay alır. Böylece kendisi için adeta pasif bir gelir oluşturmuş olur.

NFT, ERC-271 token standardı dikkate alınarak üretilir. İlgili standart Ethereum geliştiricileri tarafından hazırlanmış olup, bir ürünün orijinal olduğunu tescil eder. NFT oluşturulması sırasında, sonraki satışlardan ne kadar pay alınacağı ve benzeri hususlar da belirlenir. Yani burada geliştiricilerin isteklerine bağlı bir düzenleme yapmak mümkündür.

NFT satışları, özellikle son aylarda belirgin bir şekilde arttı. Bu artıştan daha çok satış rakamları dikkat çekiyor. Dijital bir esere milyon dolarla ifade edilen rakamların ödenmesi, birçok kişiye anlamsız geliyor. Nihayetinde internet ortamında kolaylıkla bulunabilecek dosyalar için bu kadar yüksek rakamlar ödenmesini insanlar anlamlandıramıyor. Ancak ödenen rakamlar, ilgili dijital eserin maddi değil, manevi değeri ile ilgilidir. Alanında ilk olan veya herkes tarafından değerli olduğu kabul edilen eserler, yüksek rakamlara satılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.