ido Nedir? Nasıl Çalışır?

0 14

Kripto paraların bağlı bulundukları projelerin gerçekleştirilmesi için farklı miktarlarda likiditeye ihtiyaç duyulur. İhtiyaç duyulan likiditeyi sağlamak için farklı yöntemler kullanılır. İdo da bunlardan biridir. Peki, ido nedir? Diğer yöntemlerden farkı nedir?

İdo Nedir?

IDO, Initial Dex Offering ifadesinin baş harflerinin kısaltılmasından oluşur. Bu ifade ise ilk borsa arzı anlamına gelir. Bakıldığında klasik olarak uygulanan ICO ile benzer özellikler taşır. Hatta bazılarına göre farklı bir ICO alt türüdür. Ancak kendine has özellikleri bulunur ve bunlar sayesinde diğer yöntemlerin eksikliklerini kapatır.

ICO, merkezi bir fon toplama yöntemi idi. İlgili durum, farklı sorunların ortaya çıkmasına neden oldu. Öyle ki, ICO ile dolandırıcılık yapmaya çalışanlar dahi oldu. İşte bu yöntemin en önemli sorunu olan merkezi yapısı, IDO ile ortadan kaldırılıyor. IDO, merkeziyetsiz borsalar üzerinden fon toplama yöntemidir. Böylece dolandırılma olasılıkları veya merkezi yapının olumsuzlukları büyük oranda ortadan kaldırılır ve böylece yatırımcıların güven içinde fon sağlamasına imkan verilir.

Yakın geçmişte fon toplamaları sonucunda yatırımcıların önemli kısmının mağdur olması, bu alanda yeni yöntemlere ihtiyaç duyulmuştur. IDO da ilgili ihtiyacın karşılanması için geliştirilmiştir.

IDO Avantajları Nelerdir?

Fon toplama ve ilgili projenin tokeninin bir borsada listelenmesi için yüksek rakamların ödenmesi gerekebilir. ICO yönteminde gerekli olan para, bazen astronomik seviyelere kadar çıkabiliyordu. Bu durum ise bir anlamda ilgili tokene sansür uygulamasıydı. Onay alınması ve ön bekleme süresi gibi olumsuzluklar vardı. Ancak IDO ile burada bahsedilen sorunlar aşılmış ve projelerin çok daha rahat bir şekilde fon toplamasına imkan verilmiştir.

IDO, ilgili projenin ortaya çıkmasını önemli ölçüde kolaylaştırır. Merkeziyetsiz bir yapıda bütün işlemlerin yapılması, bahsedilen sorunların ortadan kalkmasına yardım eder. Bunun yanında IDO sayesinde kullanıcılar ile sistem arasındaki etkileşim, önemli derecede artar. Böylece yatırımcılar, neye yatırım yaptıklarını çok daha net bir şekilde görür ve öğrenir.

IDO ile fon toplama, bir token için önemli bir işarettir. Ancak IDO yapan bütün tokenlerin geleceğinin parlak olduğunu ve bunlara yatırım yapılması gerektiğini söylemek doğru değildir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.