DEX Nedir? Ne İşe Yarar?

0 10

Kripto paraların işlem gördüğü farklı borsa türleri var. Bunlardan birisi de DEX olarak bilinen borsalar. Peki, DEX nedir? Nasıl çalışır? Normal borsalardan farkı nedir?

DEX Nedir?

Kripto para denildiğinde işlem yapılacak farklı borsalar akla gelir. Akla gelen borsaların neredeyse tamamı merkezidir. Yani bir merkezden kontrol edilir ve paranızı genellikle bu borsalara emanet edersiniz. Bu durum ise ciddi bir risktir.

DEX; merkeziyetsiz borsadır. Adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir merkezi yoktur ve bir merkezden kontrol edilmez. Tamamen açık kaynak kodludur ve blockchain yatırımları için bir pazaryeri görevi görür. Burası kimse tarafından kontrol edilmez, yani merkezi bir kontrolden söz edilemez. Alım ve satımlar ise P2P (Peer to Peer) ticaret uygulamaları aracılığı gerçekleştirilir.

Merkeziyetsiz ifadesi çoğu zaman anlaşılmaz. Ancak son dönemlerde birçok alanda bu ifadeyi görmeye hazır olun. DEX, yani merkeziyetsiz borsa için yapılacak en basit açıklama; ticaretini kendin yap, paranı kendin sakla. Normal borsalara bakıldığında paranızı onlara emanet etmeniz gerektiğini görürsünüz. Burada ise benzer bir durum yok.

DEX Avantajları

DEX, günümüzde çok yaygın değildir. Borsalardaki toplam işlem hacmine bakıldığında, merkezi olmayan borsaların buradaki toplam payının %1’den dahi az olduğunu görürsünüz. Ancak kendine has yapısı ile her geçen gün bu tür borsalara ilginin arttığı söylenebilir. Yakın zamanda toplam payın daha yüksek seviyelere geleceği düşünülüyor.

DEX üzerinden işlem yaptığınızda, hesap bilginiz herhangi bir borsa yetkilisi ile paylaşılmaz. Bu durum, manipülasyonlara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Herhangi bir merkezi yapı ile ilişkiniz olmaz. Herhangi bir devlet kurumu veya yetkilisi, burada yapılan işlemlere müdahale edemez. Hatta teorik olarak merkeziyetsiz bir borsanın devletin ilgili kurumu tarafından kapatılması dahi mümkün değildir.

DEX, herhangi bir sunucuda yer almaz. Bu durum, siber saldırıların yapılmasını zorlaştırır. Adeta bir bulutun içindeki düğümler gibidir. Paranızın kontrolü tamamen sizdedir ve olası saldırılardan kesinlikle etkilenmezsiniz.

İşte burada bahsedilen tüm bu hususlar, DEX nedir sorusunun cevabını oluşturur. Merkezi olmayan bu borsalar, yakın zamanda daha fazla tercih edilecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.