Defi Nedir? Avantajları Nelerdir?

0 10

Finansal sistem, yatırımcılar başta olmak üzere hemen herkesi etkiliyor. Bu sistem ne kadar demokratik ve sağlıklı olursa, etkileri de aynı derecede olumlu olacaktır. Yakın zamana kadar bütün sistem merkezi bir yapıda iken, yakın zamanda yaşanan gelişmelerden sonra bu durum değişmiştir. Artık merkezi olmayan finansal sistem de var ve Defi bunun en önemli örneği. Peki, Defi nedir? Özellikleri ve avantajları nelerdir? Defi ile ilgili bu soruların cevaplarını ve konuya dair diğer detayları sizler için derledik.

Defi Avantajları Nelerdir?

Defi; merkezi olmayan finans sisteminin geneline verilen isimdir. Merkezi olmayan, yani herhangi bir merkezden kontrol edilemeyen ve merkezi müdahaleye kapalı olan sistem olarak ifade edilebilir. Bilindiği gibi günümüzdeki sistem merkezi bir yapıdadır ve başta bankalar olmak üzere birçok kurumun müdahalesine açıktır.

Merkezi bir yapıda olan finans sisteminin müdahale edilebilir olması, önemli sorunların doğmasına neden oluyor. Özellikle 2008 krizinden sonra yapılan müdahaleler, bankalara ve diğer finans kuruluşlarına olan güveni ciddi anlamda sarstı. Bahsedilen durum nedeniyle farklı yollar aranmaya başlandı. Yatırımcılar, benzer bir sorunu tekrar yaşamamak için merkezi müdahaleye kapalı olan sistemlerin tercih edilmesi konusunda görüş birliğine vardı. Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin geliştirilmesi ile de merkezsiz yapıların önü açılmış oldu.

Defi, sahip olduğu özellikler ile farklı avantajlar sağlıyor. Bunların başında ise demokratik bir finansal yapı oluşturması geliyor. Dışarıdan müdahalenin imkansız olması, sistem güvenliğinin üst düzeyde olması ve benzeri hususlar sistemin önemli avantajlarından. Ancak henüz bir sistem olmasına bağlı olarak Defi uygulamalarının bazı eksiklikleri ve dezavantajları olduğu da unutulmamalıdır. Bu dezavantajlar ve eksikliklerin de zamanla giderileceği ve sistemin daha mükemmel hale geleceği tahmin ediliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.