Dapps Nedir? Özellikleri Nelerdir?

0 9

Kripto paraların arkasındaki önemli teknolojilerden birisi olan blockchain, merkezsiz yapıların geliştirilmesinin önünü açtı. Blockchain veya eşler arası ağlar üzerinde çalışan teknolojilere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Dapps de bunlardan birisidir. Yazımızın devamında Dapps nedir, ne işe yarar ve özellikleri nelerdir şeklindeki soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Dapps Nedir?

Dapps, decentralized application ifadesinin kısaltılmış halidir. Bu ifade ise merkezsiz uygulama anlamına gelir. Dapps, herhangi bir merkeze bağlı olmayan uygulamalara verilen genel isimdir. Dapps, genel manada klasik uygulamalarla benzer özelliklere ve benzer işlevlere sahiptir. Ancak burada önemli olan nokta, uygulamanın herhangi bir merkeze bağlı olmaması ve oradan kontrol edilmemesidir.

Normal uygulamaların dışında merkezsiz uygulamaların geliştirilmesinin farklı nedenleri var. Ancak bunların başında uygulamaların üzerindeki üçüncü kişi etkisini azaltmak bulunuyor. Dapps, kullanıcı ile sağlayıcı arasında direkt etkileşim kurulmasını mümkün kılıyor. Normal uygulamalarda ise bu işlemler aracılar üzerinden gerçekleştiriliyor.

Dapps Özellikleri Nelerdir?

Herhangi bir merkeze bağlı olunmaması veya merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmemesi, sansür olasılığını tamamen ortadan kaldırıyor. Böylece çok daha özgür bir ortam ve ekosistem oluşuyor. Sistem, birçok sağlayıcıya bağlı olarak çalışıyor ve tek bir merkeze bağımlı olmaktan kurtuluyor. İlgili sağlayıcıların bir kısmında sorun yaşansa veya bir bölümü devre dışı kalsa dahi sistem çalışmaya devam ediyor.

Dapps, açık kaynak yapıya sahiptir. Bu durum bazen dezavantajlara neden olabilir. Ancak kaynak kodlarının açık olması, geliştiricilerin birbirinden destek almasını ve daha sorunsuz uygulamalar geliştirmesini mümkün kılıyor. Uygulamalar böylece saldırılara karşı daha dirençli oluyor, beklentileri daha etkili karşılıyor ve ihtiyaçlara daha iyi cevap veriyor. Bütün bu avantajlar ve çok daha fazlası nedeniyle günümüzde merkezsiz uygulamalara olan ilgi her geçen gün biraz daha artıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.