Coin Nedir? Token Nedir?

0 12

Kripto dünyası ile kullanılmaya başlayan terimlerden bazılarının anlamları fazlasıyla merak ediliyor. Özellikle coin ve token gibi kavramların çok sık kullanılması, bunların anlamlarının ne olduğunun araştırılmasına neden oluyor. Yazımızın devamında coin nedir sorusu başta olmak üzere konuya dair merak ettiğiniz hususları bulabilirsiniz.

Coin Nedir?

Coin; kripto para birimlerini belirtmek için kullanılan bir kavramdır. Ancak bütün kripto para birimlerinin coin olarak ifade edilmesi yanlış olacaktır. Eğer bir kripto para birimi kendi ağını kullanıyor ise coin olarak isimlendirilir. Ancak kendi ağına sahip olmayan ve farklı bir ağ üzerinde çalışan kripto para birimleri ise altcoin olarak ifade edilir.

Bitcoin, Ripple ve Etherium gibi önemli kripto para birimlerinin kendi ağları bulunur ve işlemler bu ağ üzerinde gerçekleşir. İlgili ağları kullanan farklı para birimleri de var ve bunlar ise altcoin olarak kabul edilir.

Token Nedir?

Kendi blok zinciri olmayan ve farklı blok zincirlere bağımlı olan kripto para birimlerine token denir. Token nedir sorusunun cevabındaki önemli nokta, coinler gibi bağımsız deftere sahip olmamalarıdır. Tokenlar, kendi içinde üçe ayrılmıştır ve bunlar; hisse senedi, menkul kıymet ve hizmet tokenı olarak sıralanabilir.

Coin ile Token Arasındaki Fark

Token ile coin kavramlarının aynı anlama geldiği düşünülür. Ancak bunlar tamamen farklı kavramlardır ve aralarında belirgin farklar bulunur. Coinler, şifreleme biliminin kullanılması ile oluşturulurken, tokenlar ise mevcut blok zinciri kullanılarak oluşturulur. Coinler, zaman içerisinde değerlenebilir ve bir yatırım aracına dönüşebilir. Tokenlar ise genellikle ICO veya benzer yöntemlerle fon toplarken yatırımcılara verilir.

Token oluşturmak için mevcut blok zinciri kullanılır ve bu da işlemin kolaylıkla yapılmasını sağlar. Coin üretimi ise daha zordur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.