Çocuk Ve Ergenlerde Depresyon

0 2

Bireyde duygu durumlarında meydana gelen bozukluk olarak algılanır. Kişinin kendini boşlukta hissetmesidir. Umutsuzluk isteksizlik korku gibi hislere sahip olması kendi iç dünyasına kapanmasıdır. Bu olumsuz duygular her geçen gün artıyor ise ve özellikle bu durumlar çocuk ve ergenlerde depresyon etkisi yapıyorsa sorunun çözümü aranmalıdır. Çünkü bireyin merkezi yaşam fonksiyonlarına olumsuz etkiler yapar.

Ergen Depresyonu Nasıl Anlaşılır?

Depresyon içinde kalan ergen birey duygulardan yoksun bir hayat yaşar. Neşesini hayata olan umudunu kaybeder. Bu gibi durumlar hareket etme isteğini ortadan kaldırarak güç kaybı yaşanır. Önceki zamanlarda birey için neşe veren onu hayata bağlayan eğlendiren olaylar anlamını kaybeder. Kendini hiçbir şekilde enerjik hissetmez. Hayatın boş ve anlamsız olduğu düşüncesi belirir. Bu tür rahatsızlığın belirtileri depresyona işarettir. Bu durumda bir psikolog yardımı gerekir.

Çocukluk Çağı Depresyonu

Çağımızın yaygın olarak yaşadığı sorunların başında gelir. İnsan gelişmekte olan bir canlıdır. Çocuk gelişimini yetişkinlere bağlı olarak tamamlar. Yetişkinler çocuklarında meydana gelen bir depresyon belirtisi görürse psikiyatri yardımı almaları gerekir. Artık ergenlerin karşılaştığı sorunlar ile çocuklar da karşılaşmaktadırlar. Gelişim evrelerinde çözemedikleri sorunları olduğunda anne baba ile çözmeye çalışır. İlgiden yoksun olan çocuk ise bunu başaramadığı zaman depresyonun etkisi daha da artacaktır.

Çocuklarda Depresyon Olur mu?

Çocuklar diğer canlılar gibi sürekli olarak gelişim ve değişim sürecindedirler. Günlük yaşamlarında yaşamış oldukları olaylar ve çevreden gelen stres etkileri bireyi olumsuz etkiler. Gelişen olaylara ise farklı tepkiler verir. Bu durum duygu ve düşüncelerin kontrolsüz bir şekilde cereyan etmesini tetikler. Psikiyatr nezaretinde anne baba çocuklarına bu konuda yardımcı olması gerekir.

Ergenlik Depresyonu Normal mi?

Günümüzün hızlı yaşam tarzında herkesin yaşadığı ve herkesin bildiği depresyon her yaşı olumsuz olarak etkiler. Farklı yaşam tarzları stres içeren durumlar ki bunlar kabul edilmeme, ayrılık, başarısızlık anne baba olumsuz ilişkileri gibi birçok neden depresyona neden olur. Çocukluk döneminde depresyon sıklığı az oranda gerçekleşirken, ergenlik döneminde bu oran daha fazladır. Madalyon klinik olarak, sunulan hizmetlere siteden ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.