Binance Komisyon Oranları ve Komisyon Hesaplama

0 11

Binance, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan bu borsada işlem yaparken, belli bir oranda komisyon ödemeniz gerekir. Binance komisyon oranları ve Binance komsiyon hesaplama, işlem yapmadan önce bilinmesi gereken hususların başında geliyor.

Binance Komisyon Oranları

Finansal kuruluşların tamamı, verdikleri hizmet için belli oranda komisyon alır. Bahsedilen durum, kripto para borsaları için de geçerlidir. Dünyaca ünlü borsalar, farklı oranlarda komisyon alırlar.

Binance, kullanıcılarından %0,1 (binde bir) oranında komisyon alıyor. Yapılan her alım satım işleminde bu komisyon uygulanıyor. Uygulanan oran, diğer kripto para borsalarına göre oldukça makul seviyede. Bundan dolayı kullanıcıları alınan bu rakam genellikle rahatsız etmiyor.

Her ne kadar alınan komisyon düşük gibi görünse de, yapılan işlemlere ilişkin rakamlar büyüdükçe, ödenen rakam da artıyor. Örneğin; günlük 5.000 dolarlık işlem yapan biri, günlük 5 dolar, aylık ise 15 dolar komisyon öder. Bu hesaplama yıl bazında yapıldığında, ödenen rakam daha da büyür.

Binance komisyon oranları, bazı yöntemlerle daha da düşebiliyor. Bu yöntemlerin başında ise komisyon ödemelerinin Binance’in kendi kripto parası olan BNB ile yapılmasıdır. Ödemelerinizi BNB ile yaptığınızda, alınan komisyonda %25 indirim yapılıyor. Ödemelerinizi BNB ile yapmak için cüzdanınızda yeterli BNB olması gerekiyor.

Bir diğer indirim imkanı ise Binance borsasına kayıt olurken referans kodu kullanmak. Bu kod sayesinde komisyonlarda %5 ile %20 arasında değişen oranlarda indirim hakkı elde edebilirsiniz. Böylece toplam indirim miktarınızı %45 seviyesine kadar çıkarabilirsiniz.

Binance Komisyon Hesaplama

Binance komisyon hesaplama yapmadan önce indirimlerinizi dikkate almanız gerekiyor. Eğer herhangi bir indirim almadıysanız, hesaplama için işlem yaptığınız miktarı 1000’e bölmeniz yeterlidir. Örnek hesaplama aşağıdadır:

4.000 $ değerinde yaptığınız işlemde ödeyeceğiniz komisyonu hesaplamak için şu işlemi yapın:

  • 4000 : 1000 = 4 $

2.500 $ değerindeki işlemde ödeyeceğiniz komisyon miktarı ise şu şekilde hesaplanır:

  • 2500 : 1000 = 2,5 $

Eğer indiriminiz var ise indirim oranı kadar ödeyeceğiniz komisyonu düşürmelisiniz. Bunun hesabını da kolaylıkla yapabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.